Reklama
aplikuj.pl

Łatki przeciw luce Spectre w rękach AMD

Spectre

Ze względu na to, że AMD boryka się wyłącznie z luką Spectre w pierwszym i drugim wariancie, to przygotowane ostatnio aktualizacje Microsoftu skupiały się właśnie na jej wyeliminowaniu. Niestety okazało się, że bardziej szkodzą, niż chronią, dlatego ”czerwoni” postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

W AMD bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i nieustannie pracujemy zapewnieniem go naszym użytkownikom w miarę pojawiania się nowych zagrożeń. W ramach tej czujności chciałem poinformować społeczność na temat naszych działań. Uważamy, że zagrożenie Spectre może być usunięte programowo i pracujemy z Microsoftem w celu rozwiązania tego problemu. Staramy się poprawić błąd, który wstrzymał dystrybucję łat dla starszych procesorów AMD na początku tego tygodnia. Sprawa ma się inaczej z systemem Linux, ponieważ w jego przypadku społeczność na bieżąco próbuje uporać się z tą luką.

Ponadto podjęliśmy dodatkowe kroki poprzez połączenie aktualizacji mikrokodu procesora i poprawek systemu operacyjnego, które udostępnimy klientom i partnerom AMD, aby jeszcze bardziej ograniczyć zagrożenie. Te aktualizacje będą dostarczane w najbliższym czasie. AMD i branża kontynuuje wspólną pracę nad opracowaniem rozwiązań łagodzących w celu ochrony użytkowników przed najnowszymi zagrożeniami bezpieczeństwa – powiedział Mark Papermaster, Starszy wiceprezes i dyrektor ds. Technologii

Innymi słowy, AMD postanowiło naprawić błędy na własną rękę, pomimo tego, że nadal współpracuje z Microsoftem. W oświadczeniu poruszono również sprawę bezpieczeństwa kart z serii Radeon. Potwierdzono, że te są wolne od wszelkich luk, czego nie może potwierdzić Nvidia, która na początku ubiegłego tygodnia wypuściła swoje własne patche (w zamierzeniu) przeciwdziałające luce Spectre.

Poniżej podrzucam Wam oficjalne testy wydajnościowe udostępnione przez Intela po aktualizacji systemu. Te należy z kolei traktować jako ciekawostkę, bo niezależne wykresy różnic w wydajności mogą okazać się znacznie większe.

Źródło: techpowerup.com