Naukowcy z Hokkaido University opracowali nowy rodzaj hydrożelu z chitozanu, który może wspomóc leczenie urazów mózgu. Jest przy tym całkowicie biodegradowalny i już udowodnił swoją skuteczność.
Leczenie urazów mózgu jest wyzwaniem. Hydrożel może wspomóc ten proces
Badanie opublikowane w dzienniku Scientific Reports zostały przeprowadzone przez naukowców z Japonii i Niemiec. W nim twierdzi się, że naładowany elektrycznie i zawierający neuronowe komórki macierzyste hydrożel może być wszczepiony w obszary uszkodzenia mózgu i stymulować tam regenerację tkanek. Kształt i sztywność tego typu hydrożelu może być kontrolowany przez zewnętrzne pola elektryczne.
Czytaj też: Wpływ podróży kosmicznych na mózg. Naukowcy zwrócili się do pilotów myśliwców
Należy jednak zauważyć, że badanie zostało przeprowadzone na szczurach, a nie na ludziach, więc potrzeba jeszcze znacznie więcej badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność tego podejścia dla ludzkich pacjentów. Hydrożel działa jak rusztowanie dla wzrostu nowych komórek, a w testach był w stanie odrodzić tkankę neuronalną, w tym aksony i dendryty, czyli przedłużenia łączące komórki nerwowe ze sobą.
Naukowcy uważają, że wraz z kolejnymi etapami jego rozwoju, ten hydrożel może być ostatecznie stosowany do pomocy ludziom z urazami rdzenia kręgowego lub innymi rodzajami uszkodzeń nerwów. Dotychczasowe wyniki są obiecujące, a naukowcy mają nadzieję, że hydrożel może pewnego dnia stać się cennym narzędziem do odbudowy uszkodzonej tkanki neuronalnej.