Fundacja LEGO pilotuje oddolną inicjatywę, której celem jest pomoc dzieciom niewidomym w nauce czytania metodą Braille’a. Mają w tym pomóc właśnie klocki LEGO.
Wsparcie dla projektu zostało ogłoszone podczas konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi. Koncepcja nauki Braille’a za pomocą klocków LEGO została po raz pierwszy zaproponowana w 2011 rok a następnie ponownie w 2017 roku. Od tego czasu powstały pierwsze prototypy, które są testowane w Danii, Brazylii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Philippe Chazal, Skarbnik Europejskiej Unii Niewidomych, mówi:
Za sprawą tysięcy dostępnych obecnie audiobooków i programów komputerowych coraz mniej dzieci uczy się czytać metodą Braille’a. A jest to szczególnie ważne, ponieważ wiemy, że osoby niewidome, które potrafią posługiwać się alfabetem Braille’a, często są bardziej niezależne, mają wyższy poziom wykształcenia i lepsze perspektywy zatrudnienia. Jesteśmy głęboko przekonani, że klocki LEGO Braille Bricks mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie nauką metody Braille’a. Bardzo cieszymy się, że LEGO Foundation umożliwia rozwój tego pomysłu i sprawi, że będą mogły skorzystać z niego dzieci na całym świecie.
Czytaj też: Ktoś sprzedaje szkielet młodego tyranozaura na eBayu
LEGO Braille Bricks mają taką samą liczbę wypukłych punktów jak te używane w alfabecie Braille’a. Są one przy tym takie same jak tradycyjne klocki. Umożliwia to interakcję na różnych poziomach co daje zabawę i radość dzieciom a także uczy ich języka. Morten Bonde, Senior Art Director w Grupie LEGO, komentuje:
Obserwowanie reakcji uczniów i nauczycieli na LEGO Braille Bricks było niezwykle inspirujące i uświadomiło mi, że jedyne ograniczenia, jakie spotkają mnie w życiu to te, które tworzę w swojej głowie. Poziom zaangażowania dzieci, by być niezależnymi i traktowanymi równoprawnie w społeczeństwie, był niezwykły. Jestem poruszony, widząc wpływ, jaki ten produkt już teraz wywiera na rozwój niewidomych i słabowidzących dzieci, na ich ciekawość i chęć nauki.
Czytaj też: Obejrzyj, jak helikopter CH-53 Sea Stallion transportuje szturmowego AH-1Z
Źródło: Materiały prasowe