WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Lek na HIV coraz bliżej

Jesteśmy coraz bliżej wyleczenia HIV. Tym razem naukowcy z Lewis Katz School of Medicine at Temple University użyli nożyczek molekularnych w celu wycięcia genów tej choroby z mysich i szczurzych genomów.

Profesor Kamel Khalili mówi:

W badaniu pokazujemy, że nasza technologia edycji genów może być skutecznie dostarczona do wielu organów małych modeli zwierzęcych i usuwać duże fragmenty DNA z genomu komórki gospodarza.

Obecnie leczenie HIV polega na przyjmowaniu koktajlu leków antyretrowirusowych. Tyle, że one powstrzymują wirusa przed replikacją a nie leczą z niego. Dodatkowo, kiedy to leczenie zostanie przerwane to istnieje duże ryzyko na wystąpienie AIDS.

Ale jeśli lekarze są w stanie całkowicie usunąć wirusa z genomu człowieka, to może to być końcowe rozwiązanie problemu.

W prowadzonym eksperymencie badacze najpierw zainfekowali szczura HIV, następnie zaprojektowali eksperyment ex vivo „rozszczepiania wirusa z genomu komórek gospodarza”. Po dwóch tygodniach naukowcy odkryli, że wirus został usunięty ze wszystkich tkanek. Aktualnie naukowcy pracują nad wprowadzeniem tej metody do terapii ludzi. Istnieje nadzieja, że za kilka lat odbędą się pierwsze testy na ludziach.

Źródło: http://www.digitaltrends.com