Reklama
aplikuj.pl

Pfizer stworzył lek na COVID-19. Oto, co o nim wiemy

pandemia

Przedstawiciele firmy Pfizer ogłosili rozpoczęcie wczesnej fazy badań klinicznych eksperymentalnego leku na COVID-19 podawanego doustnie.

Preparat, zwany obecnie PF-07321332, jest testowany w Stanach Zjednoczonych. Środek należy do rodzaju leków zwanych inhibitorami proteazy i działa poprzez hamowanie enzymu wykorzystywanego przez koronawirusa SARS-CoV-2 do replikacji w komórkach ludzkiego organizmu.

Czytaj też: Poznaliśmy skuteczność szczepionek na COVID-19. Chodzi o 6 preparatów

Inhibitory proteazy są już stosowane w leczeniu innych patogenów, odpowiedzialnych m.in. z AIDS i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Co ciekawe, Pfizer pracuje również nad podawanym dożylnie inhibitorem proteazy, znanym jako PF-07304814. Lek ten jest obecnie w fazie 1b badań klinicznych i podaje się go pacjentom hospitalizowanym po zakażeniu koronawirusem.

Lek na COVID-19 od Pfizera może być podawany doustnie

Jako że opisywany lek może być podawany doustnie, mógłby być stosowany poza szpitalami u osób, u których dopiero co zdiagnozowano infekcję SARS-CoV-2. Naukowcy mają nadzieję, że środek ten mógłby chronić pacjentów przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i zapobiegać hospitalizacjom.