Reklama

Leki mogące wydłużyć Wasze „zdrowe” życie

Odkryta została nowa klasa leków, która spowalnia proces starzenia się u myszy, łagodzi objawy słabości oraz przedłuża tzw. zdrowe życie. Jeśli jej wpływ potwierdzi się u ludzi to będzie to mały przełom.

Profesor Paul Robbins, jeden ze współautorów artykułu opisującego odkrycie, mówi:

Uważamy, że to badanie jest pierwszym, wielkim krokiem w celu w celu opracowania terapii, która pozwoli na bezpieczne podanie leku pacjentowi i wydłużenie jego zdrowego życia, ewentualnie do leczenia chorób i zaburzeń związanych z wiekiem.

Nowa klasa leków to senolityki. Ich prototypy udowodniły, że jest możliwe łagodzenie wielu problemów związanych ze starzeniem się. Można zapobiegać, odwracać, łagodzić wiele chorób dotykających starszych ludzi. Senolityki celują w komórki, które wraz z wiekiem przestają dzielić się i kumulują się, co przyspiesza procesy starzenia.

Zespół odkrył, że koktajl z dasatynibu (lek przeciwnowotworowy) i kwercetyny (lek antyhistaminowy) był najbardziej skuteczny w indukowaniu śmierci starzejących się komórek u myszy, co przedłużało ich życie. Współautorka artykułu, Laura Niedernhofer, mówi:

W modelach zwierzęcych takie związki poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego i wytrzymałość wysiłkową, redukują osteoporozę i kruchość, co przedłuża zdrowe życie.

Naukowcy mówią, że potrzebne są dalsze badania, jednakże rokowania są bardzo pozytywne a zastosowań dla senolityków jest mnóstwo.

[źródło: independent.co.uk; zdjęcie: Street Portrait via photopin (license)]