Po co Marynarce USA mniejsze lotniskowce?

charles de gaulle lotniskowiec

Niektórzy twierdzą, że wielkie lotniskowce są już przeżytkiem, ale o takich wnioskach nie ma najmniejszej mowy w nowym planie Marynarki Wojennej USA, której szef chce nowych lżejszych i mniejszych lotniskowców.

Małe lotniskowce dla Marynarki USA

Sekretarz Marynarki Wojennej Kenneth Braithwaite podczas przemówienia na gali US Navy Memorial zasugerował zlecenie zbudowania sześciu lekkich lotniskowców dla floty w bardzo ważnym celu. Lżejsze modele nie tylko znacząco zwiększyłyby zaplecze lotniskowców we flocie niższym kosztem, ale też zapewniły nowe możliwości.

Boeing stworzy naddźwiękowy pocisk SPEAR dla marynarki USA

Czytaj też: Oto nowy pojazd piechoty USA z korzeniami w konsumenckim pickupie
Czytaj też: To koniec dla śmigłowców szturmowych Bell AH-1W „Super Cobra”
Czytaj też: Nowy nabytek w Armii USA? KF41 Lynx może zastąpić stary wóz piechoty

Braithwaite wspomniał o wyposażeniu tych nowych lotniskowców w bojowe drony bezzałogowe i wysyłaniu ich „tam, gdzie jest zagrożenie”, zwłaszcza przeciwko rosyjskim okrętom podwodnym. Sześć tego typu cacek byłoby świetnym dodatkiem do obecnie 11 olbrzymich lotniskowców Marynarki Wojennej USA (via Popular Mechanics).

Mniejsze lotniskowce wprawdzie posiadają mniejsze możliwości wysyłania samolotów na misje, ale mogą okazać się świetnym uzupełnieniem kolosów. Mowa o udziale w myśl mniejszych misji, tańszego utrzymania, czy wreszcie przeprowadzania precyzyjnych, szybkich ataków z udziałem bojowych dronów, które (przez brak pilotów na pokładzie) mogłyby zostać wysłane nawet na samobójcze misje.

lekkie lotniskowce marynarki wojennej USA

Czytaj też: Przed tym mamy drżeć. Korea Północna ujawniła nową broń jądrową
Czytaj też: Chiński bombowiec latał z olbrzymim hipersonicznym pociskiem DF-17

Czytaj też: Przegląd Wojska Polskiego, czyli czym walczą nasi?

Ostatecznie nie wiadomo, czy lekkie lotniskowce Amerykańskiej Marynarki Wojennej kiedykolwiek powstaną, bo Braithwaite jest prawdopodobnie pierwszym Sekretarzem Marynarki Wojennej, który otwarcie je wspiera. Jeśli jednak Donald Trump przegra wybory, Braithwaite zostanie zastąpiony, a planów jego następcy oczywiście nie znamy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News