Reklama

Likwidacja OFE na horyzoncie, a wraz z nią kolejne opłaty

Wraz z likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych przeszło 15 mln Polaków będzie musiało podjąć decyzję w sprawie zgromadzonych tam pieniędzy. I już muszą się szykować na oddanie sporej części dla państwa w ramach opłaty przekształceniowej.

System OFE potrzebuje kompleksowej przebudowy, która ma zakończyć się z korzyścią zarówno dla samych ubezpieczonych jak i dla gospodarki. Do tego posłużyć ma upowszechnienie dobrowolnego i prywatnego systemu Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej już w ubiegłym roku przekonywało, że przekształcenie OFE w IKE przekaże polakom ich zgromadzone na OFE oszczędności.

Środki, które zgromadzimy na IKE będą naszą prywatną własnością i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do państwowego budżetu. Przeniesienie naszych oszczędności do IKE nastąpi samoistnie, więc nie będziemy musieli dokonywać dodatkowych formalności. Nowy system pozwoli nam również zadecydować, czy zgromadzone pieniądze przeniesiemy do ZUS, a wówczas będą one w całości gromadzone w I filarze emerytalnego systemu.

Decyzja pomiędzy przeniesieniem pieniędzy pomiędzy IKE a ZUS będzie wymagała od nas oceny, która opcja będzie dla nas bardziej opłacalna. Pieniądze trzymane na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą podlegały dziedziczeniu, a te w ZUS już nie. Jednak oszczędności na IKE będą obarczone opłatą przekształceniową na poziomie 15 proc. ich wartości. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w OFE zgromadzono 134 mld zł, co przekłada się na kwotę 8,4 tys. zł na głowę, bo aktualnie uczestników OFE jest 15,8 mln. Oznacza to, że po pobraniu opłaty przekształceniowej w ręce Polaków trafi około 7,1 tys. zł. Oczywiście są to uśrednione wyliczenia i wszystko zależy od indywidualnych kwot, jakie na OFE zgromadził każdy z uczestników.

Obecnie jeszcze nie wiadomo, kiedy reforma zostanie wprowadzona. Ustawa nie znalazła się w Sejmie, ale projekt ma pojawić się w najbliższych tygodniach. Wszystko zależne jest od kursu akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych, bo to właśnie od tego zależy wartość zgromadzonych w OFE aktywów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News