Reklama
aplikuj.pl

Polska branża budowlano-montażowa z kolejnym spadkiem

branża budowlano-montażowa, GUS,

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu produkcja budowlano-montażowa spadła w stosunku do poprzedniego roku aż o 12,1 proc. To wynik o wiele niższy, niż prognozowali eksperci.

Sierpień 2020 roku przyniósł branży budowlano-montażowej spadek obrotów o 12,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. W stosunku do lipca 2020 roku spadek wyniósł 3,5 proc. Eksperci spodziewali się spadku, jednak ich prognozy były zdecydowanie bardziej optymistyczne. Jak podaje Business Insider spodziewano się sierpniowego wyniku na poziomie 9,9 proc. w stosunku do zeszłego roku i 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiące.

Sierpniowy spadek w porównaniu z lipcem notuje się we wszystkich działach budownictwa. Najwięcej w branży zajmującej się robotami specjalistycznymi – 6,4 proc. i pracami związanymi z budową budynków – 5,5 proc.

Ekonomiści z Banku Pekao informują, że zebrane dane pokazują słabość inwestycji.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w sierpniu o 12,1% r/r i po korekcie o wpływ czynników sezonowych była o 0,1% poniżej poziomu z lipca. Nadal jesteśmy ok. 16% poniżej poziomów produkcji z lutego. Dane dotyczące budownictwa wskazują na słabość inwestycji.

Wielu ekspertów uważa jednak, że pomimo większego niż prognozowany spadku gospodarka przechodzi z sinego odbicia po pandemii do o wiele bardziej znormalizowanego cyklu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News