WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Lion Electric przygotowuje elektryczną miejską ciężarówkę Lion8

Rynek pojazdów elektrycznych jest jeszcze na tyle świeży, że okazje do zaistnienia na nim ma praktycznie każdy producent z odpowiednim pomysłem. Tak bowiem możemy podsumować najnowszą zapowiedź kanadyjskiego producenta Lion Electric, który planuje podbić segment elektrycznych miejskich ciężarówek swoim modelem Lion8. To jednak wersja skrócona – pojazd nazywa się w rzeczywistości Lion8 Class 8 Urban Truck.

Jak wskazuje sama nazwa, Lion8 nie będzie przeznaczony na długie trasy z miasta do miasta, a raczej będzie operował w nim i jego obrębie. Jest przy tym i tak zdolny do wymagających zadań, bo ważąc 11600 kilogramów sprosta przewiezieniu ładunku do 12383 kilogramów. W sam raz, aby przed wschodem słońca odwiedzić miejską sieć sklepów z zaopatrzeniem.

Lion8 będzie mógł pochwalić się 480 kWh akumulatorem litowo-jonowym o zasięgu do 400 kilometrów na jedno ładowanie oraz silnikiem elektrycznym o mocy 470 koni mechanicznych. Ten będzie w stanie wrzucić na koła aż 3500 Nm momentu obrotowego i na szczególnych miejskich odcinkach rozpędzić się do maksymalnie 105 km/h. Ta miejska ciężarówka ma też się szczycić „niezrównanym promieniem skrętu”, ale szczegółów producent i tak nie ujawnił.

Możemy być też pewni, że Lion8 powstawał od początku od podstaw i nie jest zwyczajnym kopiuj-wklej z innych modeli. Lion Electric uważa, że przerzucenie się na jego rozwiązanie pozwoli operatorom na zredukowanie kosztów energii nawet o 80% przy znacznym zmniejszeniu kosztów operacyjnych. Pierwsze z nich wjadą na amerykańskie drogi już w drugiej połowie bieżącego roku.

Czytaj też: Następny SUV Porsche Macan będzie w pełni elektryczny

Źródło: New Atlas, Lion Electric