Reklama
aplikuj.pl

Sytuacja na świecie zmusiła Litwę do reakcji. Litewska armia przyśpieszy modernizację

Sytuacja na świecie zmusiła Litwę do reakcji, Litewska armia przyśpieszy modernizację

Wedle najnowszych informacji pochodzących od resortu obrony Litwy, obecna sytuacja na świecie, którą za wszelką cenę chce pogorszyć Rosja, zmusiła państwo do odpowiedniej reakcji. W tym celu litewska armia przyśpieszy modernizację, aby w razie wojny móc skuteczniej walczyć o swoje.

Z racji napiętej sytuacji na świecie, litewska armia przyśpieszy modernizację swojego uzbrojenia

Litewskie ministerstwo obrony oraz siły zbrojne Litwy podjęły decyzje co do przyśpieszenia realizacji najważniejszych projektów i programów, mających na celu modernizację armii. Te obejmą przede wszystkim zakupy uzbrojenia, wojskowego sprzętu bojowego, jak również tego do prowadzenia obserwacji i wywiadu czy transportu.

Podejmowane działania są konieczne, by odpowiednio reagować na rozwój sytuacji bezpieczeństwa geopolitycznego w regionie. Zostały określone kategorie najważniejszych projektów, a ich szybka realizacja pozwoli w najbliższym czasie znacząco wzmocnić siłę bojową armii, a być może również zaktywizować narodowy przemysł obronny

– powiedział minister obrony Arvydas Anuszauskas.

Czytaj też: Armia USA stawia na elektryczny napęd. Ma niespełna 3 dekady na wielkie zmiany

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Litwa reaguje na poczynania Rosji. W 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję zwiększyła wydatki na obronę do 2% krajowego PKB, co rozpoczęło jej stopniowe zwiększanie do 2,5% w 2030 roku. Obecnie budżet obejmuje 2,05% i wedle państwa te wzrosty w ostatnich latach pozwoliły już dokonać „przełomów w modernizacji wojska”.