Reklama
aplikuj.pl

Pod powierzchnią Ziemi znajduje się tajemniczy obiekt. Skąd się wziął?

astronomia

Tzw. LLSVP to ukryte głęboko pod powierzchnią naszej planety gęste skały o bliżej niewyjaśnionym pochodzeniu. Jedna znajduje się pod Oceanem Spokojnym, druga natomiast – pod Afryką.

Naukowcy, choć nie mają pewnością, skąd dokładnie wzięły się LLSVP, to są niemal pewni, że stanowią część Ziemi od bardzo dawna. Przypuszczają, iż ich geneza może przypominać historię powstania Księżyca. Ten najprawdopodobniej narodził się po tym, jak w ówczesną Ziemię uderzyła Theia, czyli planeta o rozmiarach przypominających dzisiejszego Marsa.

Czytaj też: Jaskinie księżycowe nie ukryją żadnych tajemnic przed tym urządzeniem

Nie wiadomo jednak, co stało się z hipotetyczną Theią – o ile w ogóle istniała. Być może rozpadła się na wiele mniejszych kawałków, bądź odbiła się i zniknęła w kosmicznej otchłani. Istnieje również możliwość, by Theia połączyła się z fragmentami rodzącej się Błękitnej Planety, tworząc swego rodzaju hybrydę.

LLSVP znajdują się głęboko pod powierzchnią Ziemi, pod Afryką i Oceanem Spokojnym

Za nowymi ustaleniami w tej sprawie stoją eksperci z Arizona State University, którzy przeprowadzili symulacje związane z pochodzeniem LLSVP. Miałyby one stanowić fragmenty bogatego w żelazo i bardzo gęstego płaszcza Thei, który połączył się z Ziemią za sprawą kolizji.

Czytaj też: Część Ziemi ochładza się szybciej niż reszta. Dlaczego się tak dzieje?

Jeśli Theia była gęstsza od Ziemi, to ta różnica powinna być widoczna do dziś, co wyjaśniałoby nietypową naturę LLSVP. Ustalenia na ten temat zostały opublikowane na łamach Geophysical Research Letters.