WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Lodowiec na Alasce zastępowany jest przez ogromne jezioro

Siedemdziesiąt lat temu lodowiec Excelsior rozwinął się z rozległej równiny na południowym krańcu stanu do prawie północnego Oceanu Spokojnego. Teraz jest on oddzielony od morza jeziorem powstałym z roztopień, które jest pięć razy większe od Central Parku w Nowym Jorku.

Mauri Pelto z Nichols College w Massachusetts pokazuje, jak nowe jezioro, nazwane Big Johnstone Lake, dwukrotnie zwiększyło swoją objętość w ciągu ostatnich 24 lat.

Czytaj też: Niedługo czekają nas większe powodzie

Big Johnstone Lake zaczęło się formować w latach czterdziestych XX wieku. W ciągu ostatnich 24 lat nadeszły jednak największe zmiany w jego wielkości. Lodowiec Excelsior wycofał się od morza o 4,7 km od 1994 roku. Traci on więc ok. 200 metrów rocznie. W ciągu 24 lat stracił on około 30% swojej całej długości.

Tymczasem jezioro zwiększyło swoją wielkość z 9 km^2 do 18 km^2. Było ono wypełniane płytami lodu odpadającymi od topniejącego lodowca. Płyty lodu były dobrze widziane na zdjęciach, ale po raz pierwszy znikły one w 2018 roku – roztopiły się a nowe nie przybywały.

Lodowiec najpewniej dalej będzie się cofał, ale tempo tego procesu będzie znacznie wolniejsze. Tego typu obserwacje pokazują, co się dzieje z naszym światem i jak wygląda ocieplenie klimatu.

Czytaj też: Opracowano implant mózgowy, który zmienia sygnały w mowę

Źródło: Livescience