Reklama

Lodowiec na Alasce zastępowany jest przez ogromne jezioro

lodowiec alaska, Lodowiec na Alasce, Big Johnstone Lake, lodowiec Excelsior, topnienie lodowca alaska, topnienie Excelsior

Siedemdziesiąt lat temu lodowiec Excelsior rozwinął się z rozległej równiny na południowym krańcu stanu do prawie północnego Oceanu Spokojnego. Teraz jest on oddzielony od morza jeziorem powstałym z roztopień, które jest pięć razy większe od Central Parku w Nowym Jorku.

Mauri Pelto z Nichols College w Massachusetts pokazuje, jak nowe jezioro, nazwane Big Johnstone Lake, dwukrotnie zwiększyło swoją objętość w ciągu ostatnich 24 lat.

Czytaj też: Niedługo czekają nas większe powodzie

Big Johnstone Lake zaczęło się formować w latach czterdziestych XX wieku. W ciągu ostatnich 24 lat nadeszły jednak największe zmiany w jego wielkości. Lodowiec Excelsior wycofał się od morza o 4,7 km od 1994 roku. Traci on więc ok. 200 metrów rocznie. W ciągu 24 lat stracił on około 30% swojej całej długości.

Tymczasem jezioro zwiększyło swoją wielkość z 9 km^2 do 18 km^2. Było ono wypełniane płytami lodu odpadającymi od topniejącego lodowca. Płyty lodu były dobrze widziane na zdjęciach, ale po raz pierwszy znikły one w 2018 roku – roztopiły się a nowe nie przybywały.

Lodowiec najpewniej dalej będzie się cofał, ale tempo tego procesu będzie znacznie wolniejsze. Tego typu obserwacje pokazują, co się dzieje z naszym światem i jak wygląda ocieplenie klimatu.

Czytaj też: Opracowano implant mózgowy, który zmienia sygnały w mowę

Źródło: Livescience