Reklama
aplikuj.pl

Lodowy księżyc Saturna jest w idealnym wieku do rozwinięcia życia

Rozległy ocean ukryty pod powierzchnią Enceladusa  ma prawdopodobnie 1 miliard lat, co oznacza, że ​​jest to idealny wiek do wyewoluowania życia. Badacze wykorzystali symulacje do obliczenia wieku księżyca za pomocą danych zebranych przez sondę Cassini, która okrążała Saturna przez 13 lat. 

Jednym z najważniejszych odkryć Cassini było to, że Enceladus posiada ocean wypełniony komorami hydrotermalnymi. Ale mały księżyc ma nie tylko ocean oraz środowisko zdatne do życia wypełnione pierwiastkami takimi jak węgiel, azot, wodór i tlen. Istotnym czynnikiem do rozwoju życia jest również czas, a naukowcy sądzą, że jeśli o to chodzi, to Enceladus jest w idealnym wieku.

Czytaj też: Organizmy pozaziemskie mogą myśleć nie jak ludzie

Jeśli ocean jest zbyt młody – na przykład ma tylko kilka milionów lat – prawdopodobnie nie wystarczyło czasu, by powstało w nim życie. Co więcej, to za mało czasu, by ewentualne organizmy rozprzestrzeniły się na tyle, by Ziemianie mogli je wykryć. Z drugiej strony, jeśli ocean jest zbyt stary, to „bateria” planety może być wyczerpana. Oznacza to, że reakcje chemiczne potrzebne do podtrzymania życia mogły się zatrzymać.

Symulacja, która najlepiej odwzorowała bieżący wiek lodowego księżyca, oszacowała, że ​​ocean ma 1 miliard lat. Problem w tym, że ocena opierała się na pojedynczej symulacji. I choć wynik pasuje do wielu warunków panujących na Enceladusie, nie jest zgodny ze wszystkimi czynnikami.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Co ma wspólnego „zaginione miasto” i poszukiwanie życia pozaziemskiego?