Reklama
aplikuj.pl

Marsjański lot Ingenuity w 3D. Zobaczcie nowy materiał

mars2020

Chciałoby się powiedzieć, że future is now, old man. Do sieci trafił bowiem materiał w 3D, na którym możemy zobaczyć historyczny przelot helikoptera Ingenuity nad powierzchnią Marsa.

W czasie tego długo wyczekiwanego przelotu Ingenuity pokonał dystans wynoszący ok. 50 metrów. Warto jednak zaznaczyć, że było to trzecie podejście – dwa wcześniejsze były znacznie krótsze, a helikopter wznosił się na wysokość zaledwie kilku metrów. Całość została uchwycona przez instrument Mastcam-Z, w który jest wyposażony łazik Perseverance.

Czytaj też: Muzyka z Marsa. Posłuchajcie nagrań helikoptera Ingenuity

„Przesyłka”, w skład której wchodził rzeczony łazik oraz helikopter Ingenuity trafiła na Czerwoną Planetę w lutym tego roku. Zadaniem tego duetu ma być poznawanie tajemnic Marsa, a naukowcy chcą się m.in. dowiedzieć, czy w przeszłości bądź obecnie występowało tam życie. Mastcam-Z to podwójna kamerę z funkcją przybliżania obrazu, znajdująca się na maszcie łazika. Po przesłaniu wykonanych zdjęć na Ziemię, naukowcy byli w stanie przetworzyć je tak, aby utrzymać wideo w 3D.

Lot Ingenuity w 3D został uwieczniony dzięki wysiłkom naukowców z NASA

Niestety, do dostrzeżenia pełnego potencjału nagrań potrzebne będą nam specjalne okulary. Na przykład takie, jakie otrzymuje się przed seansem na sali kinowej. Gdybyście jednak nie mieli dostępu do okularów, to nic straconego. NASA udostępniła bowiem również nagranie w 2D, które już jakiś czas temu pojawiło się na łamach naszej strony. Ci, którzy je przegapili, mogą nadrobić zaległości zapoznając się z powyższym materiałem.

Czytaj też: Sprawdzili 60 mln gwiazd w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Poznaliśmy wyniki działań astronomów

Misja Perseverance jest pierwszą w historii, która jest w pełni nastawiona na poszukiwanie dowodów na występowanie na Marsie form życia. Czerwona Planeta była w przeszłości pokryta jeziorami, rzekami i oceanami, dlatego naukowcy sądzą, iż przed milionami bądź miliardami lat mogły tam istnieć mniej lub bardziej rozwinięte organizmy.