Wczesne etapy w historii ludzkich migracji są ciągle opisywane na nowo, a kolejne odkrycia ujawniają więcej informacji. Najnowsza aktualizacja dotyczy greckiej wyspy Naksos, gdzie znaleziska archeologiczne wykazały, że wcześni ludzie, neandertalczycy i inne homininy zajmowały ten obszar już ok. 200 000 lat temu.
Do tej poru sądzono, że współcześni ludzie pojawili się w Afryce około 300 000 lat temu, a następnie wyemigrowali z tego kontynentu zaledwie 120 000 lat temu. Niektóre szczątki sugerowały jednak, że opuścili Afrykę już 194 000 lat temu.
Od dawna naukowcy przypuszczali, że homininy nie dotarły na wyspy Morza Śródziemnego aż do 9000 lat temu. Sytuacja zmieniła się, gdy naukowcy znaleźli setki tysięcy kamiennych narzędzi i broni na terenie wyspy Naksos. Stanowią one dowód na to, że było to miejsce występowania neandertalczyków i innych homininów od prawie 200 000 lat.
Jak więc nasi przodkowie dotarli do Naksos? Jest szansa, że zdołali zbudować prymitywne łodzie, które pozwoliłyby na transport. Ale główną teorią przedstawioną przez badaczy jest to, że nasi przodkowie zaszli tam pieszo. W czasie epok lodowcowych poziom mórz spadł, co mogło stworzyć swego rodzaju mosty, które połączyły Naksos i inne wyspy z lądem. Być może powstały wtedy również nowe drogi między Afryką i Europą, oszczędzając homininom kłopotów z poruszaniem się po całym Morzu Śródziemnym.