Reklama
aplikuj.pl

Ludzie interweniują w konfliktach częściej niż do tej pory sądzono

konflikty, efekt obserwatora, interwencje, agresja, interwencja agresja, ofiary, pomoc ofiarom, przestrzeń publiczna

Od ponad pół wieku w psychologii dominuje idea efektu obserwatora. Mówi ona, że sceny agresji czy przemocy w przestrzeni publicznej nie angażują osób postronnych w szczególności, jeśli jest ich więcej. Nowe badanie rzuca wyzwanie tej teorii.

Naukowcy wykorzystali nagrania z kamer CCTV z miast na całym świecie w celu zbadania efektu obserwatora. Znaleźli oni 219 agresywnych zachować w miejscach publicznych w trzech różnych miastach (Amsterdam, Lancaster i Cape Town).

Czytaj też: Te bakterie jelitowe dają sportowcom przewagę

Wyniki były zaskakujące. W 91% przypadków osoby postronne interweniowały w takich sytuacjach. Interwencje były bardzo bezpośrednie – osoby potrafiły nawet rozdzielać agresorów albo starły się ich uspokoić. Ofiary także bardzo często otrzymywały pomoc. Takie zachowania widoczne były we wszystkich miastach co sugeruje ich brak zależności od kultury.

Badanie nie obala efektu obserwatora, ale pokazuje, że jest on znacznie mniejszy niż do tej pory sądzono. Ludzie potrafią interweniować w konfliktach i je powstrzymywać. Nie jesteśmy więc wcale aż tacy obojętni na to, co dzieje się wokół nas.

Czytaj też: Nowy algorytm przyczyni się do odkrywania planet pozasłonecznych

Źródło: Newatlas