WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ludzka pamięć ma większą pojemność niż myśleliśmy

Ludzki mózg to kompaktowy i energooszczędny supekomputer, radzący sobie z wieloma zadaniami lepiej niż najnowocześniejsze, zajmujące ogromne hale, krzemowe cuda techniki, mając objętość 1,35 litra i zużywając do 20W energii. Dotychczas szacowano, że pojemność pamięci, którą nosimy pomiędzy uszami, wynosi około 100 terabajtów, jednak jak wynika z badań naukowców z Salk Institute for Biological Studies, może to być wartość znacznie większa.

Amerykanie, szacując jaką pojemność ma nasza pamięć, opierają się między innymi na tym, ile różnych rodzajów synaps może łączyć komórki nerwowe. Dotychczas uważano, że mamy do czynienia z synapsami w trzech różnych rozmiarach. Jednak z ostatniego badania wynika, że może ich być znacznie więcej.

Badacze z Salk Institute badali mózg szczura, a konkretnie jego hipokamp, czyli część mózgu mającą kluczowe znaczenie w procesie zapamiętywania. Najpierw uwagę naukowców zwrócił fakt, że niektóre synapsy się dublują: akson jednego neuronu, połączony jest z dendrytem drugiego poprzez dwie synapsy.

Zespół postanowił przyjrzeć się bliżej zdublowanym synapsom i przy okazji odkrył coś bardzo ciekawego. Okazało się, że różnią się one od siebie, jednak jest to różnica znacznie mniejsza niż przypuszczano. Różnice pomiędzy powierzchnią synaps, jak udało się ustalić badaczom, mogą różnić się o zaledwie 8%. Jak udało się ustalić, w mózgach możemy mieć do czynienia nie z trzema jak sądzono dotychczas, ale aż 26 różnymi wielkościami synaps.

Kiedy badacze z Instytutu Salka zaktualizowali wyliczenia dotyczące pojemności mózgu wprowadzając poprawną ilość rodzajów synaps, okazało się, że nasza pamięć może pomieścić nie około 100, a około tysiąca terabajtów (1 petabajt) danych. Terry Sejnowski, członek zespołu, który dokonał odkrycia, porównuje pojemność ludzkiej pamięci do wielkości całej sieci WWW. Widać, niezależnie od ilości różnych synaps w naszych mózgach, nie możemy być ekspertami we wszystkich dziedzinach na raz.

[źródło i grafika: bgr.com]