Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy doszli do wniosku, że nasze oczy… są słabe

Nadrzędna pozycja ludzi na Ziemi wynika przede wszystkim z ewolucji naszych mózgów, która umożliwiła nam stworzenie cywilizacji. Pozostałe organy występujące u Homo sapiens nie są jednak tam imponujące.

Badanie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences skupia się na tzw. świadomości kolorystycznej. Jak można się domyślić, pojęcie to odnosi się do stopnia naszej wrażliwości na rozpoznawanie kolorów. Autorzy wspomnianych analiz doszli do wniosku, iż u ludzie cecha ta wypada dość blado.

Widzenie obwodowe obejmuje około 210 stopni naszego otoczenia. Aby sprawdzić, jak bardzo ludzie są wrażliwi na kolory występujące na krawędziach naszego widzenia, naukowcy wyposażyli uczestników eksperymentu w zestawy do wirtualnej rzeczywistości. Umożliwiły one kontrolę tego, jak kształtuje się nasycenie kolorystyczne w tym wirutalnym świecie.

Czytaj też: Zobaczcie szczegółowe, trójwymiarowe obrazy ukazujące mózgi myszy

Okazało się, że – o ile w centrum widzenia świadomość kolorystyczna ludzi jest zadowalająca – tak na jego obrzeżach jest znacznie gorzej. Zespół badawczy stwierdził, że około 1/3 uczestników nie miało pojęcia, iż 95% tego, co widzą ich oczy było ograniczone do czarnego i białego koloru. Tego typu obserwacje potwierdzają, że widzenie obwodowe jest wrażliwe na ruch, ale ludzie oczy słabo radzą sobie z rozpoznawaniem kolorów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News