Reklama

Zobaczcie szczegółowe, trójwymiarowe obrazy ukazujące mózgi myszy

Dzięki zdobyczom najnowszej technologii naukowcy są w stanie tworzyć trójwymiarowe obrazy ukazujące kompletne organy, a nawe całe zwierzęta. W tym przypadku chodzi o mózgi gryzoni.

Aby stworzyć tego typu modele, naukowcy mają dwie możliwości. Jedna zakłada fizyczne pocięcie tkanki na części i dokonanie rekonstrukcji z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. W drugim przypadku badacze mogą uczynić tkankę przezroczystą za pomocą specjalnych środków chemicznych. To z kolej umożliwia im obejrzenie jej wnętrza za pomocą mikroskopu optycznego. Aby rozróżnić różne typy komórek, autorzy badań zazwyczaj barwią tkanki. Problem w tym, że uzyskanie takich barwników, które skutecznie przenikną do organów, jest trudne.

Aby poradzić sobie z trudnościami, naukowcy z RIKEN Center for Biosystems Dynamics Research wykorzystali żel, który naśladuje właściwości fizykochemiczne organów, które poddano procesowi oczyszczania. Po opracowaniu optymalnych parametrów, badacze rozpoczęli testy na mózgach myszy i niektórych małp.

Czytaj też: Chińscy naukowcy stworzyli połączenie małp i świń

Skany całego mózgu myszy i jednej półkuli mózgu małpy, odtworzone w 3D ujawniły podobieństwo między układami naczyniowymi i nerwowymi obu zwierząt. Naukowcy mają nadzieję, że opracowana przez nich metoda będzie w przyszłości wykorzystywana m.in. do prowadzenia analiz porównawczych w kwestiach anatomii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News