Reklama

NASA pokazała, jak będzie wyglądała Lunar Gateway. Zobaczcie zdjęcia

kosmos

Stacja kosmiczna Lunar Gateway jest już w planach od dłuższego czasu, a na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała się jej nazwa. Teraz jednak wygląda na to, że projekt jest coraz bliższy realizacji, a NASA udostępniła nawet grafiki ukazujące gotowy obiekt.

Lunar Gateway ma być orbitującą stacją kosmiczną, która będzie krążyć wokół Księżyca i funkcjonować jako miejsce startu misji zmierzających albo w stronę Srebrnego Globu, albo go opuszczających. Pomysł polega na tym, by statki mogły dokować w obrębie LG, a następnie ruszać w dalszą trasę w innym pojeździe. Po tym, jak astronauci zrobią to, co mieli w planach, powrócą do stacji, by zabrać swój statek i wrócić nim na Ziemię.

Czytaj też: Chiny i Rosja łączą siły. Celem baza na Księżycu

Jeśli pomysł NASA uda się zrealizować, to dostęp do takiej “mobilnej” platformy przesiadkowej/startowej mógłby zdecydowanie ułatwić podróże na Księżyc i obniżyć ich koszty. Agencja jest mocno zaangażowana w realizację Programu Artemis, w ramach którego w okolicach 2024 roku na powierzchni naszego naturalnego satelity mieliby stanąć ludzie. Nie wiadomo jednak, na ile plany związane z Lunar Gateway kolidują bądź współgrają z planami dotyczącymi Artemis.

Lunar Gateway zostanie częściowo uruchomiona najwcześniej w 2024 roku

Co ciekawe, Rosja miała być jednym z krajów, które wezmą udział w budowie stacji. Nieformalne porozumienie między NASA a Roskomosem, czyli tamtejszą agencją, zostało ogłoszone pod koniec 2017 roku. Problem w tym, że trzy lata później Rosjanie wycofali się z projektu Lunar Gateway. Było to związane z faktem, że Program Artemis był zdaniem Roskosmosu zbyt skoncentrowany na Stanach Zjednoczonych, a nie wspólnym dobru.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?

NASA chciałaby uruchomić pierwsze segmenty Lunar Gateway do 2024 roku, choć nie wiadomo, jak dużo czasu będzie potrzebne do choćby częściowego działania stacji, nie mówiąc o jej pełnym funkcjonowaniu. Można się jedynie domyślać, że rozwój LG będzie przebiegał podobnie jak w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która co jakiś czas ma montowane bądź wymieniane moduły. Wiemy też, że na początku stacja księżycowa będzie mogła pomieścić do czterech astronautów jednocześnie.