Reklama
aplikuj.pl

Magiczna górka, czyli miejsce, w którym grawitacja z pozoru nie obowiązuje

iluzja

Już sama nazwa, magiczna górka, sugeruje, że takie wzniesienie musi być nietypowe. W tego typu miejscach obiekty, np. samochody lub kule, zdają się poruszać pod górę, wbrew prawom fizyki.

Magicznych górek jest na całym świecie naprawdę wiele, a co najmniej dziewięć znajduje się na terenie naszego kraju. Nauce są również znane przykłady z Indii, Stanów Zjednoczonych, Kanady czy też Szkocji. Poniżej możecie zobaczyć, jak funkcjonuje takie w Wałczu.

Czytaj też: SI ciągle nie radzi sobie ze iluzjami optycznymi
Czytaj też: Czy trzęsienia ziemi powodują ocieplanie Arktyki?
Czytaj też: Geolodzy odkryli, skąd pochodzą skały ze Stonhenge

I choć magiczne górki naprawdę potrafią poruszyć wyobraźnie, to wyjaśnienie ich istoty jest stosunkowo proste. Jak możecie się domyślić, magia ogranicza się w tym przypadku jedynie do nazewnictwa.

Magiczna górka jest w rzeczywistości magiczna jedynie z nazwy

Okazuje się bowiem, że za tym dziwnym zjawiskiem stoi iluzja optyczna, której nie da się zaobserwować bez odpowiedniego sprzętu. Takowym są przede wszystkim urządzenia stosowane przez geodetów oraz znaczniki GPS.

Czytaj też: Naukowcy próbują zrozumieć, gdzie zniknął brakujący miliard lat zapisu geologicznego
Czytaj też: Dlaczego magiczne sztuczki są najlepszym sposobem oceny inteligencji zwierząt?
Czytaj też: Dzięki nauce możemy poznać wyjaśnienie popularnego złudzenia optycznego

Za efektem stoi błędne postrzeganie krajobrazu przez nasze oczy i mózg. Tego typu miejsca zazwyczaj nie posiadają punktów odniesienia na horyzoncie, dzięki którym moglibyśmy zauważyć krzywiznę lub jej brak. W 2003 roku zajęli się tym naukowcy z Włoch, którzy uczestnicy eksperymentu błędnie oceniali krzywiznę krajobrazu, jeśli nie mieli dostępu do punktów odniesienia.