Reklama
aplikuj.pl

Temperatury mórz i oceanów rosną szybciej niż spodziewali się naukowcy

Nowe badanie pokazuje, w jaki sposób ekosystemy morskie na całym świecie doświadczają niezwykle wysokich temperatur ze znacznie większą niż dotychczas częstotliwością. Tego typu anomalie zakłócają ekosystemy morskie oraz życie ludzi od nich zależnych. 

Naukowcy zbadali 65 dużych ekosystemów morskich w latach 1854-2018, aby zidentyfikować częstotliwość nietypowych temperatur oceanów, które zdefiniowali jako średnią roczną temperaturę, w przypadku której doszło do odchylenia standardowego w porównaniu do poprzednich trzech dekad. Okazało się, że niespodziewane ocieplenia miały miejsce w obszarze Arktyki, Północnego Atlantyku, wschodniego Pacyfiku i wokół Australii. Miały one miejsce prawie dwukrotnie szybciej niż spodziewali się badacze.

Czytaj też: Ocean tonie w płaszczu ziemi

Spośród 65 ekosystemów, które zostały zbadane, naukowcy spodziewali się zobaczyć około sześciu lub siedmiu, które doświadczały skoków każdego roku. Okazało się jednak, że liczba ta była znacznie wyższa i wynosiła średnio 12 ekosystemów doświadczających ocieplenia rokrocznie w ciągu ostatnich siedmiu lat. W samym 2016 roku doszło do 23 takich anomalii.

W przypadku powolnych zmian organizmy żyjące w tych środowiskach powinny zostać stopniowo zastąpione przez inne, lepiej przystosowane do cieplejszego klimatu. Gorzej może to wyglądać w przypadku nagłych, drastycznych zmian, o które nietrudno. W miarę ocieplania się planety społeczności ludzkie dostosowują się do zmieniających się warunków. Jednak zdaniem naukowców nie jest jasne, czy będą oni w stanie nadążyć za zmianami.

[Źródło: phys.org; grafika: Gulf of Maine Research Institute]

Czytaj też: Zanieczyszczenie oceanu szkodzi bakteriom, które wytwarzają tlen