Reklama
aplikuj.pl

Magnetyzm może mieć sporo wspólnego ze specyficznym zachowaniem Słońca

kolce na Słońcu, tajemnica korony słonecznej, temperatura na Słońcu, słońce

Czy wiecie, że na powierzchni Słońca pojawiają się od czasu do czasu charakterystyczne kolce? Ich zbadaniem zajął się międzynarodowy zespół naukowców i wygląda na to, że poznaliśmy tego przyczynę.

Badacze znaleźli dowody na to, że źródłem generowania tych kolców na powierzchni Słońca jest nic innego, jak ponowne połączenie magnetyczne. Chociaż to zjawisko jest już znane od 1877 roku, to dopiero materiały z Goode Solar Telescope (nowego teleskopu słonecznego o bardzo wysokiej rozdzielczości) pozwoliły się mu przyjrzeć.

Te kolce to małe strumienie plazmy słonecznej, które wybuchają na całej powierzchni Słońca. Powstają jednak na zaledwie kilka minut, co bardzo utrudnia ich studiowanie. Nowe materiały z teleskopu sprawiły, że naukowcy znaleźli coś, czego wcześniej nigdy nie obserwowano – tuż przed wybuchem i zniknięciem kolca z powierzchni, tworzył się pod nim obszar z odwróconym polem magnetycznym.

kolce na Słońcu, tajemnica korony słonecznej, temperatura na Słońcu, słońce

To odkrycie sugeruje, że z powodu ponownego połączenia magnetycznego mogą powstawać cząsteczki, w których dochodzi do zderzeń między regionami z przeciwnie ułożonymi liniami pola magnetycznego. W takich zderzeniach energia magnetyczna jest przekształcana w energię kinetyczną i ciepło.

Jako że badania na temat większej temperatury panującej na koronie, a nie powierzchni Słońca ciągle wrą, teraz badacze zastanawiają się, czy te erupcje kolców mogą być częścią, czy też całą odpowiedzią. Jak twierdzą, tuż nad nimi pojawiały się blaski z naładowanych atomów żelaza, które wskazują na temperaturę przynajmniej 1 miliona stopni Celsjusza.