Reklama
aplikuj.pl

Oto Mała Stopa. Nasz odległy przodek zamieszkiwał Ziemię 3,6 mln lat temu

archeologia

Naukowcy z University of Southern California przeanalizowali skamieniałe szczątki pochodzące sprzed 3,67 mln lat. Ich właściciel, tzw. Mała Stopa, żył na drzewach, a ustalenia w tej sprawie zostały opisane na łamach Journal of Human Evolution.

Archeolodzy porównują to odkrycie do kamienia z Rosetty, ponieważ poświęcone mu badania mogą wyjaśnić, w jaki sposób doszło do podziału drzewa genealogicznego związanego z Homo sapiens. Mała Stopa, bo takim mianem określono znalezionego osobnika, była samicą, której szczątki wykryto w 1994 roku na terenie RPA.

Czytaj też: Cahokia to miasto zamieszkałe dawniej przez tysiące ludzi. Archeolodzy nie wiedzą, co się z nimi stało

Wspomniana istota miała ok. 120 centymetrów wzrostu oraz posiadała długie nogi przystosowane do poruszania się na nich. Biorąc pod uwagę budowę obręczy barkowej, naukowcy uznali, że stanowi ona swego rodzaju złoty środek między anatomią ludzi oraz współcześnie żyjących małp. Sugeruje to, iż Mała Stopa stanowiła naszego wspólnego, odległego przodka.

Mała Stopa miała ok. 120 centymetrów wzrostu i najprawdopodobniej żyła na drzewach

Pozostałości zostały zbadane przy użyciu technologii zdolnej do wykrywania mikrostruktur, analizowania wnętrza kości i generowania trójwymiarowych modeli bez uszkadzania szczątków. Wstępne wnioski płynące z badania pozwalają sądzić, iż strukturalne podobieństwa w obrębie ramion – zauważalne w przypadku małp i ludzi – pojawiły się znacznie później niż pierwotnie zakładano.

Czytaj też: Ile gatunków człowieka istniało przed Homo sapiens?

Co ciekawe, o ile Mała Stopa posiadała nogi przypominające ludzkie, które być może pozwalały na chodzenie w wyprostowanej pozycji, tak jej ramiona okazały się zupełnie inne. W ten sposób archeolodzy szacują, że samica oraz inni przedstawiciele jej gatunku żyli na drzewach.