Reklama
aplikuj.pl

Ile gatunków człowieka istniało przed Homo sapiens?

Obecnie, z tego co wiemy, na Ziemi występuje tylko jeden gatunek człowieka: Homo sapiens. Był jednak okres, w którym nasi przodkowie koegzystowali z siedmioma innymi gatunkami z rodzaju Homo.

Naukowcy co jakiś czas odkrywają nowe skamieliny, przez co lista naszych przodków regularnie się wydłuża. Poza tym, interpretacja tych danych jest różna w zależności od autorów badań. Niektórzy naukowcy twierdzą, że gatunek znany jako Homo erectus w rzeczywistości składa się z kilku różnych, w tym Homo georgicus i Homo ergaster.

Czytaj też: Neandertalczycy walczyli z Homo sapiens. I to przez 100 tysięcy lat
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Kiedy przedstawiciele Homo sapiens dotarli do Europy? Pojawiły się zaskakujące dane

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, iż nie istnieje jedna, konkretna definicja gatunku. Zdaniem jednych dwa osobniki, które mogą sprowadzić na świat płodne potomstwo, należą do tego samego gatunku. Krytycy takiego podejścia zwracają uwagę na pewien szczegół: niektóre rośliny i bakterie mogą rozmnażać się bezpłciowo. Jeszcze inni definiują gatunki na podstawie grupowania organizmów o podobnych cechach anatomicznych.

Homo sapiens to obecnie jedyny gatunek człowieka, ale wcześniej istniało ich ponad 20

Trafnym podejście wydaje się analizowanie DNA, lecz w tym przypadku problem stanowi dostępność takich danych – np. nigdy nie udało się zsekwencjonować genomu wspomnianego Homo erectus. Jakby tego było mało, 2% DNA przeciętnego Europejczyka pochodzi od neandertalczyków, a u Melanezyjczyków nawet 6% DNA może pochodzić od denisowian.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Lenistwo przyczyną wyginięcia Homo erectus?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

Jeśli zechcemy uprościć to zagadnienie, uznając za ludzi wszystkie gatunki, które pojawiło się na Ziemi po oddzieleniu od małp, co miało miejsce około 6-7 mln lat temu, to natrafimy na co najmniej 21 gatunków człowieka. A i takie grono będzie niekompletne, jeśli weźmiemy na tapetę np. denisowian. Lista stanie się nawet dłuższa, ponieważ wśród 21 pozycji wymienianych przez Smithsonian National Museum of Natural History znajdują się wyłącznie prawdziwe „pewniaki”.