Reklama
aplikuj.pl

Mamuty sprzed ponad miliona lat zostały poddane sekwencjonowaniu DNA. To prawdziwy rekord

dna

Wykorzystując zęby trzech mamutów, które zamieszkiwały Syberię ponad 700 tysięcy lat temu, badacze wyodrębnili uszkodzone DNA i poskładali je na tyle, by udało się je sekwencjonować.

Artykuł na ten temat ukazał się na łamach Nature i opisuje, jak międzynarodowy zespół naukowców ustanowił nowy rekord. Wcześniejszy, choć imponujący, dotyczył materiału genetycznego słonia sprzed „zaledwie” 560 000 – 780 000 lat.

Czytaj też: Tutanchamon z Syberii. Udało się zrekonstruować twarz sprzed 2600 lat
Czytaj też: Na Syberii odkryto świetnie zachowany szkielet mamuta
Czytaj też: Co wywołało tajemnicze zniknięcie mieszkańców Syberii?

Mamuty włochate, zwane również Mammuthus primigenius pojawiły się na Ziemi około 800 000 lat temu, by zniknąć z niej ok. czterech tysięcy lat temu. Z kolei na terenie Ameryki Północnej występowały osobniki z gatunku M. columbi, które wyginęły ok. 11 500 lat temu. O ile mamuty włochate wywodzą się od gatunku M. trogontherii, tak te kolumbijskie najprawdopodobniej pochodzą od mamutów stepowych. Te ostatnie ok. 1,5 mln lat temu trafiły do Ameryki Północnej.

Mamuty poddane badaniom doprowadziły do pojawienia się nowej zagadki dot. ich pochodzenia

Trzy mamucie zęby, które wykorzystano w badaniach, pochodzą od trzech różnych osobników. Ten liczący ok. 700 tysięcy lat prawdopodobnie należał kiedyś do mamuta włochatego, podczas gdy starszy – mający ponad milion lat – może być powiązany z mamutem stepowym. Szczególnie interesujący jest ostatni, mający ok. 1,6 mln lat, który musiał należeć do nieznanej wcześniej linii mamutów, która rozdzieliła się ze wspólnym przodkiem przed 2 milionami lat.

Czytaj też: Czym była ogromna struktura zbudowana z kości mamutów?
Czytaj też: Na Syberii znaleziono prehistoryczny cios mamuta. Zawiera bardzo nietypowe elementy
Czytaj też: Ostatnie żyjące mamuty posiadały szereg wad genetycznych

Ze względu na to niespodziewane odkrycie, naukowcy postanowili podzielić dwa starsze gatunki na mamuta Adycha i Krestovka (nazwy powiązane z tym, gdzie znaleziono szczątki). Istnieje jednak szansa, że były one w istocie hybrydą, która powstała na skutek skrzyżowania mamuta Krestovka i włochatego. Do tego genetycznego pomieszania mogło dojść na terenie Ameryki Północnej.