WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mapa komórek macierzystych pokazuje jak regeneruje się nieśmiertelny bezkręgowiec

Nasze ciała wykonują mnóstwo roboty w celu regeneracji czy leczenia ran. Jednakże inne stworzenia opanowały tę sztukę jeszcze lepiej. Naukowcy z Uniwersytetu California Davis  i Harvardu zsekwencjonowali transkrypty RNA nieśmiertelnej hydry.

Hydra to maleńki bezkręgowiec związany z meduzami i koralowcami. Ma on kilka milimetrów długości i przypomina on miękki patyk z mackami na jednym końcu. Jest on także praktycznie nieśmiertelny – nie starzeje się i żyje on, dopóki nie zostanie zabity przez drapieżnika czy warunki środowiskowe. Co więcej potrafi on świetnie regenerować swoje ciało.

Czytaj też: Rewolucyjna metoda przybliża nas do opisu różnorodnych faun

Naukowcy właśnie sprawdzili, w jaki sposób zwierzę potrafi się regenerować. Odkryli oni, że śródmiąższowe komórki macierzyste wytwarzają neurony, komórki gruczołów i żądlące, które zdobią macki hydry. Dalsze badania pozwoliły opracować pełną mapę rozwoju komórek macierzystych.

Sieci genów regulacyjnych powstały u hydry na wczesnym etapie ewolucji co oznacza, że są one także obecne u ludzi. Istnieje mała szansa, że kiedyś będziemy mogli naśladować te właściwości regeneracyjne. Ich zrozumienie pozwoli także na odkrycie całkowicie nowych metod leczenia.

Czytaj też: NASA zamierza zwiększyć skuteczność poszukiwań życia pozaziemskiego

Źródło: Newatlas