Analiza ponad 1300 stron na Facebooku, które łącznie skupiają niemal 100 milionów obserwujących, doprowadziła do stworzenia mapy sieci. Biorąc pod uwagę liczbę antyszczepionkowców, sytuacja jest dość alarmująca.
Jeśli obecne tendencje się utrzymają, poglądy na temat szczepionek zdominują dyskusję w Internecie za 10 lat. Tak przynajmniej wynika z przewidywań naukowców. Jest to szczególnie ważne w okresie, gdy ewentualna szczepionka na SARS-CoV-2 może odwrócić losy walki z pandemią.
I choć strony skupiające antyszczepionkowców mają mniej zwolenników niż profile związane z ich przeciwnikami, to są one liczniejsze i szybciej się rozwijają. W efekcie obejmują coraz większy zasięg, zdobywając popierających na różnych polach.
Autorzy badania analizowali strony na Facebooku pod względem ich stosunku do szczepień (lub opinii w tej sprawie prezentowanych przez administratorów tych profili). W efekcie znaleźli 124 strony popierające szczepienia, które łącznie mają 6,9 miliona obserwujących. Jeśli chodzi o przeciwną stronę barykady: stron antyszczepionkowych było 317 i skupiały one 4,2 mln zwolenników.Zdecydowaną większość, bo aż 885 stron z 74,1 milionami obserwujących, stanowiły profile, które nie zajmowały konkretnego stanowiska w sprawie szczepień.
Czytaj też: Koronawirus może wiązać się z tajemniczą chorobą u dzieci
Analiza wykazała, że strony krytkujące szczepienia są połączone zarówno lokalnie jak i globalnie, podczas gdy strony zachęcające do takich praktyk mają w dużej mierze zasięg krajowy bądź globalny. Zatrważający jest fakt, że antyszczepionkowcy zyskują coraz więcej zwolenników, a maleje przede wszystkim liczba neutralnych użytkowników.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News