Reklama

Czy Maria Antonina naprawdę sugerowała głodującym ludziom jedzenie ciastek?

francja

Być może na lekcjach historii słyszeliście, że Maria Antonina, czyli ostatnia francuska królowa z okresu przed rewolucją, odpowiedziała głodującym chłopom, których nie stać było na chleb, aby przerzucili się na jedzenie ciastek.

Nie ma dowodów na to, by Maria Antonina kiedykolwiek wypowiedziała takie słowa. Niektórzy historycy twierdzą, że w komunikacie królowej chodziło o tzw. brioszki, czyli charakterystyczne dla tego kraju, lekko słodkie pieczywo, lecz najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym wspomniany cytat w ogóle się nie pojawił.

Czytaj też: Ile było rewolucji francuskich?

Pierwsza rewolucja francuska rozpoczęła się w 1789 roku, a Maria Antonina została ścięta 16 października 1793 roku. Obie strony konfliktu prowadziły szeroko zakrojoną propagandę i wygląda na to, że słowa Qu’ils mangent de la brioche, przypisywane królowej, zostały wymyślone wiele lat po jej śmierci.

Maria Antonina miała powiedzieć głodującym chłopom, aby jedli ciastka zamiast chleba, na który nie było ich stać

Prawdopodobnie do tej manipulacji doszło w okresie Trzeciej Republiki Francuskiej, kiedy to ówczesne władze skupiały się na wymazywaniu pewnych elementów historii oraz zastępowaniu ich własnymi. Celem republikanów, którzy zdetronizowali Napoleona III, było naruszenie reputacji królów i królowych z przeszłości, aby zniszczyć podstawy monarchii.

Czytaj też: Kobiety u władzy zakończą wojny? Statystyka pokazuje coś zupełnie innego

Poza tym, Maria Antonina, urodzono w austriackiej rodzinie królewskiej Habsburgów, w pewnym momencie nakłaniała swoich braci do inwazji na Francję i uratowania monarchii. W związku z tym królowa została uznana za zdrajczynię. Habsburgom nie udało się powstrzymać rewolucji, a Maria została ścięta.