Reklama

Ile było rewolucji francuskich?

historia

Pojęcie rewolucja jest jednym z pierwszych, jakie przychodzą na myśl, kiedy myślimy o Francji. Poza tą z 1789 roku historycy zwracają również uwagę na wydarzenia rozpoczęto w 1830 i 1848 roku.

Ta pierwsza, określana mianem rewolucji francuskiej, miała miejsce w latach 1789-1799 i w efekcie doprowadziła do odsunięcia dynastii Burbonów od władzy. Druga, lipcowa, toczyła się przez zaledwie trzy dni, od 27 do 29 lipca 1830 roku. Jej celem było ostudzenie absolutystycznych zapędów Karola X. Z kolei trzecia, nazywana lutową, doprowadziła do ustanowienia we Francji ustroju republikańskiego.

Czytaj też: To wideo pokazuje, jak długa jest historia Ziemi
Czytaj też: Jakie było największe imperium w historii?
Czytaj też: Równość płci w prehistorii? Ta kobieta była tego przykładem

I choć trzy przytoczone rewolty najgłośniej zapisały się w historii kraju znad Sekwany, to naukowcy przypominają także kilka innych rebelii. W zależności od przyjętej interpretacji, niektóre z nich mogłyby zostać uznane za rewolucje.

Historycy mówią o trzech oficjalnie uznawanych rewolucjach francuskich

W 1871 r. stało się jasne, że Francja przegra wojnę z Prusami. Napoleon Bonaparte został schwytany, a siły republikańskie, wykorzystując panujące zamieszanie, przejęły kontrolę i ogłosiły III Republikę. Bunt przeciwko tym działaniom miał pewne cechy rewolucji, np. w postaci zabarykadowanych ulic. Zryw francuskiej ludności nazywamy dziś Komuną Paryską.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi

Zanim wojska republiki zdusiły rebelię, rebelianci na ponad 2 miesiące przejęli panowanie nad Paryżem. I to właśnie Komuna Paryska, gdyby zakończyła się sukcesem, najprawdopodobniej nosiłaby miano czwartej rewolucji francuskiej.