Za sprawą łazika Perseverance możemy obejrzeć najbardziej szczegółową panoramę otoczenia, w którym aktualnie prowadzi badania. Panorama składa się łącznie z 2,5 miliarda pikseli, a po tym co widzimy oprowadza nas dodatkowe wideo od NASA. Zdjęcie można pobrać w pełnej rozdzielczości.
Perseverance utrwalił oszałamiający krajobraz za pomocą systemu kamer Mastcam-Z, robiąc w połowie lipca łącznie 1118 pojedynczych zdjęć. Zostały one następnie połączone w celu utworzenia wzbogaconej kolorystycznie panoramy o łącznej rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli.
Ślady łazika można zobaczyć po lewej stronie obrazu, gdzie wtoczył się do krateru, podczas gdy skalisty klif o długości 10 metrów znajduje się bezpośrednio przed nim. Skały te istnieją od miliardów lat. Znoszą powolną erozję wietrzną, przybierając postrzępione formy jakie widzimy obecnie.
Uważa się, że te skały są jednymi z najdrobniejszych skał osadowych w delcie i dlatego są dobrymi miejscami do poszukiwania życia
Niesamowity obraz został uchwycony w starożytnej delcie w kraterze Jezero, gdzie Perseverance poszukuje obecnie oznak życia w ramach swojej drugiej kampanii naukowej. Ta delta została utworzona przez rzekę, która wpadała do jeziora Jezero około 3,5 miliarda lat temu, osadzając błoto i piasek na dnie krateru.
Czytaj też: Pierwsza fabryka tlenu na Marsie. Moduł Moxie łazika Perseverance to w zasadzie małe drzewo
Obrazy zostały pozyskane 12, 13, 16, 17 i 20 czerwca 2022 r. (466, 467, 470, 471 i 474 marsjański dzień lub sol misji Perseverance). W ramach swojej działalności naukowej na tym obszarze, łazik Perseverance wierci w skałach, aby przeanalizować ich chemię oraz mineralogię. Zdjęcie w pełnej rozdzielczości znajdziecie pod tym linkiem.