Reklama
aplikuj.pl

Mars kołysze się w zadziwiający sposób. Nie wiadomo, jak się to dzieje

kosmos

Czerwona Planeta kołysze się w trakcie wykonywania obrotów. Ustalenia w tej sprawie zostały opublikowane na łamach Geophysical Research Letters.

Bieguny Marsa stają się coraz bardziej oddalone od osi obrotu tej planety. Przesuwają się średnio o 10 centymetrów co 200 dni. Szczególnie interesujący jest fakt, iż to dopiero druga planeta, w przypadku której zaobserwowano takie zjawisko, noszące miano wahań Chandlera. Pierwszą jest… Ziemia.

Czytaj też: W 774 roku w Ziemię uderzyła potężna burza słoneczna. Jak się skończyła?
Czytaj też: Ziemia kręci się szybciej niż zwykle. Padł rekord w historii pomiarów
Czytaj też: Jak zmienia się Ziemia? Zobaczcie niesamowite zdjęcia od NASA

Jak nietrudno się domyślić, odkrywcą tego kołysania był Seth Carlo Chandler. Opisał on je ponad 100 lat temu, a od tamtej pory wiedza naukowców się powiększyła. Wiemy już, że wahania Chandlera występują na planetach, które nie są idealnie okrągłe.

Mars jest dopiero drugą planetą, na której zaobserwowano wahania Chandlera

W przypadku Ziemi zjawisko jest nawet bardziej wyraźne. Tutejsze bieguny przesuwają się bowiem o 9 metrów względem osi obrotu. Cały cykl powtarza się średnie co 433 dni. Nie wygląda na to, by wahania miały jakikolwiek wpływ na kondycję planety, choć ich przyczyny pozostają nieznane.

Czytaj też: Mars niczym trójwarstwowe ciasto. Zaskakujące znalezisko InSight
Czytaj też: Na Marsie nie da się oddychać, a ludzie chcą go skolonizować
Czytaj też: Czy napęd jądrowy zapewni transport na Marsa?

Hipotezy postawione niemal 20 lat temu sugerowały, jakoby do kołysania prowadziły zmiany ciśnienia w atmosferze bądź obecność oceanów. Tych ostatnich brakuje jednak na powierzchni Czerwonej Planety. Być może na Marsie za wahania Chandlera odpowiada więc sama atmosfera.