Reklama
aplikuj.pl

Jak zmienia się Ziemia? Zobaczcie niesamowite zdjęcia od NASA

ziemia

NASA opublikowała szereg zdjęć satelitarnych, które pokazują, jak niszczycielski jest wpływ globalnego ocieplenia na stan naszej planety.

Kolekcja, składająca się z ponad 500 zdjęć, obejmuje m.in. topniejące lodowce Nowej Zelandii, powodzie w Pakistanie czy też wpływ erupcji wulkanu na krajobraz filipińskiej wyspy. Fotografie wykonano na zasadzie „przed i po”, a odstępy między nimi wyniosły od kilku tygodni do wielu lat.

Czytaj też: Kosmiczna konstelacja budzi wątpliwości NASA. Ostrzeżenie przed katastrofą
Czytaj też: Ziemia znajduje się rekordowo blisko Słońca. Czym jest peryhelium?
Czytaj też: Dlaczego noce ocieplają się szybciej?

Zdjęcia lodu pokrywającego wody otaczające Arktykę, zrobione w 1984 i 2020 roku, pokazują zauważalną zmianę zasięgu pokrywy lodowej. W ciągu zaledwie 36 lat, co w skali planety powinno być niemal niezauważalne, krajobraz ten zmienił się o 180 stopni.

Ziemia podlega ciągłym zmianom jednak te klimatyczne są niezwykle poruszające

Naukowcy z NSIDC twierdzą, że ilość lodu w Arktyce zmierzona w 2020 r. była niemal rekordowo niska. To szczególnie zatrważające, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zapiski są prowadzone od 42 lat. Niechlubny rekord został z kolei pobity w 2012 roku, bijąc „historyczny” rezultat z 1979 roku. Idąc w drugą stronę, niecałe 5 lat temu na Saharze odnotowano opady śniegu, co – paradoksalnie – świadczy o anomaliach pogodowych powiązanych ze zmianami klimatu.

Czytaj też: Metan odpowiada za ocieplenie klimatu. Co o nim wiemy?
Czytaj też: NASA i ESA nawiązały współpracę. Chodzi o budowę bazy
Czytaj też: Wiemy o ile może ocieplić się Ziemia. Wiadomości nie są dobre

NASA uwieczniła nawet wpływ pandemii koronawirusa na codzienne życie w chińskim Wuhan. Zdjęcia ukazują bowiem drastyczny spadek natężenia ruchu w tym mieście, do jakiego doszło na początku 2020 roku. Poza tym niektóre fotografie przedstawiają skalę wylesienia (w tym przypadku na terenie Argentyny) oraz ogrom pożarów trawiących Stany Zjednoczone czy powstanie nietypowych formacji na wodach otaczających Zjednoczone Emiraty Arabskie. Całość znajdziecie pod tym adresem.