Kwestię tego, jak nasze ciała zmienią się po opuszczeniu ziemskiego padołu na rzecz zupełnej nieważkości opisywałem to, jak mogłaby wyglądać ewolucja przy zerowej grawitacji. Tam jednak nieco odpłynąłem, zapominając o tak podstawowych kwestiach, jak zmianach w ludzkim organizmie, które negatywnie wpływają na jego stan. Naukowcy jednak mi o tym przypomnieli, wskazując, że marsjańscy kolonizatorzy mogą mieć nieprzyjemny problem z jelitami.
Są szanse, że marsjańscy kolonizatorzy będą mieli problemy z układem trawiennym
Kwestię mikrobiomu poruszył w ostatnim czasie David Pearce, a więc badacz biologii na Northumbria University, który jest autorem pracy z 2022 roku badającej to, jak podróż kosmiczna może wpłynąć na mikroby w jelitach. Obecnie jest w trakcie oceniania, czy astronauci wejdą w stan zwany dysbiozą, w którym ich mikrobiom zmienia się w znaczący sposób i to do stopnia, że może być niebezpieczny.
Czytaj też: Jak poprawić słuch? Naukowcy opracowali skuteczny sposób
Badania tego typu są jednak utrudnione i to nie bez powodu, a przez to, że dopiero tylko około 600 osób było kiedykolwiek w kosmosie. Badacz dodatkowo twierdzi również, że potrzeba więcej informacji o poszczególnych astronautach i ich równowadze mikrobiologicznej, bo z obecnym zestawem danych zwyczajnie nie można ocenić, jak ludzki mikrobiom zmieniłby się podczas długiej podróży na Marsa w porównaniu ze stosunkowo krótkim pobytem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.