Reklama

Marynarka wojenna USA chce w większym stopniu korzystać z laserów

wojsko

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zamierza zwiększyć użycie nowej broni laserowej. Plany na przyszłość zakładają również wykorzystanie laserów o większej mocy.

Kolejne niszczyciele są wyposażane w system ODIN, a już w 2021 roku roku na niszczycielu USS Preble zostanie zamontowany silniejszy laser, czyli High Energy Laser and Integrated Optical-dazzler and Surveillance (zwany skrótowo HELIOS).

Czytaj też: Największa Marynarka Wojenna – do jakiego kraju należy?

Trzy niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke są wyposażone w ODIN. Do końca 2021 roku sześć kolejnych otrzyma ten sam system, a dwa następne to samo ma spotkać w kolejnych latach. ODIN ma za zadanie uszkadzać czujniki elektrooptyczne, m.in. cyfrowe kamery wideo i na podczerwień, zamontowane na dronach.

Marynarka wojenna USA wykorzystuje już system ODIN, a w planach jest użycie HELIOS

W ten sposób zdalni operatorzy dronów tracą możliwość sterowania nimi. Nawet lasery o stosunkowo niskiej mocy mogą trwale uszkodzić czujniki kamer. HELIOS jest jednak na tyle potężny, że może również służyć do niszczenia nadlatujących pocisków rakietowych.

Czytaj też: Nowy amerykański dron Valkyrie wypuścił własnego drona Altius-600

Marynarka wojenna USA zakłada, że HELIOS stanie się skutecznym systemem antyrakietowym, zdolnym do zestrzeliwania nadlatujących pocisków manewrujących, takich jak rosyjski 3M-54 Kalibr czy chiński YJ-18. System namierza nadlatujący pocisk i spala go, skupiając wiązkę lasera na głowicy, czujnikach lub elementach sterujących.