Reklama
aplikuj.pl

Ukryta materia we wszechświecie – nastąpił przełom w poszukiwaniach

wszechswiat, symulacja

Astrofizycy uważają, że około 40% zwykłej materii tworzącej gwiazdy, planety i galaktyki „ukrywa” się w postaci gorącego gazu. Być może udało się go wykryć – ustalenia naukowców zostały opisane na łamach Astronomy & Astrophysics.

Galaktyki są rozmieszczone w ramach wielkoskalowej struktury wszechświata nazywanej siecią kosmiczną. Składają się na nią nie tylko włókna i ściany materii, ale również pustka pomiędzy nimi. Zdaniem astrofizyków, włókna te zawierają prawie całą zwykłą (tzw. barionową) materię wszechświata w postaci rozproszonego, gorącego gazu. Sygnał emitowany przez rozproszony gaz jest jednak na tyle słaby, że w rzeczywistości 40-50% barionów pozostaje w ukryciu.

Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Astronomowie świętują Halloween – zobaczcie kosmiczną dynię

W nowym badaniu, związanym z projektem ERC ByoPiC, jego autorzy przeprowadzili analizę statystyczną, która po raz pierwszy ujawnia emisję promieniowania rentgenowskiego z rozgrzanych barionów. Detekcja opiera się na sygnałach rentgenowskich z około 15 000 dużych włókien kosmicznych zidentyfikowanych podczas obserwacji galaktyki SDSS3.

Zdaniem ekspertów materia we wszechświecie w dużej mierze jest ukryta – nawet ta „zwykła”

Zespół badawczy wykorzystał korelację przestrzenną pomiędzy położeniem włókien i związaną z tym emisją promieniowania rentgenowskiego, aby zebrać dowody na obecność gorącego gazu w sieci kosmicznej. Po raz pierwszy naukowcy byli też w stanie zmierzyć jego temperaturę.

Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Astronomowie wykorzystali SI. Powstała trójwymiarowa mapa kosmosu
Czytaj też: Oto najszybciej wirujący biały karzeł. Astronomowie nazywają go „wampirem”