WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powstał materiał amortyzujący wstrząsy łodzi motorowych

Jeśli kiedykolwiek widzieliście łódź motorową w akcji, to na pewno zwróciliście uwagę na wstrząsy, jaki materiał z którego jest wykonana musi przyjmować. To właśnie one są częstą przyczyną awarii tych pojazdów wodnych.

Naukowcy z Uniwersytetu Politécnica de Madrid znaleźli dla tego rozwiązanie. Stworzyli oni materiał, który jest w stanie amortyzować wszelkie wstrząsy. Jest to cienka warstwa lepkosprężysta, która ma być umieszczana pomiędzy warstwami materiału składającego się na kadłub łodzi motorowych. Składa się on z podobnego do plastra miodu sześciokąta polimerowego, w którego środku znajduje się guma. To właśnie ona pochłania i rozprasza energię uderzenia, dzięki czemu jej wpływ na całą konstrukcję jest znacząco niwelowany.

materiał

Na podstawie testów laboratoryjnych naukowcy stwierdzili, że naprawy związane z uderzeniami w fale powinny być o 2/3 zmniejszone w stosunku do standardowych konstrukcji. Ciekawe, czy producenci takich pojazdów wodnych zdecydują się na wykorzystanie nowego materiału w swoich konstrukcjach.

Źródło: https://newatlas.com/