WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Materiał, który pozwoli stworzyć roboty z Westworld

Kojarzycie serial Westworld? Jeśli nie, to powiem Wam tyle, że opowiada on o parku rozrywki, gdzie zamiast ludzi obecne są roboty i można tam robić co tylko się zechce. Ważną sprawą jest, że tak zwani gospodarze wyglądają identycznie jak ludzie. W serialu pokazany był także proces ich tworzenia, który wyglądał bardzo futurystycznie. Okazuje się jednak, że naukowcy z MIT odkryli coś, co może dać początki takiemu tworzeniu robotów.

Praca została opublikowana w czasopiśmie Advanced Materials. Nowy sposób tworzenia sztucznych mięśni polega na odpowiednim kształtowaniu włókna z nylonu. Badacze odkryli, że tak wykonane mięśnie mogą symulować wiele ruchów, które wykonywane są przez nasze tkanki mięśniowe. Wykorzystany materiał jest bardzo tani w produkcji i ma znacznie większą żywotność. Jest on w stanie wytrzymać 100 000 cykli, gdzie nanorurki węglowe były w stanie przeżyć tylko 1000 cykli. Nylon kurczy się ale jednocześnie rozszerza podczas ogrzewania. Wykorzystano to naśladowania zginania- wystarczy odpowiednio podgrzewać materiał tylko z jednej strony.

Naukowcy w dalszym ciągu testują i próbują symulować różne, bardziej skomplikowane ruchy. Także sprawdzają różne sposoby ogrzewania, takie jak laser czy elektryczne ogrzewanie oporowe. Zastosowań dla takiego materiału jest wiele- zaczynając od biomedycyny, poprzez odzież, samoloty a kończąc na najbardziej oczywistej robotyce.

Źródło: http://www.eteknix.com/