WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Materiał wspomagający skórę

Naukowcy z MIT odkryli nowy materiał, który może czasowo chronić i napinać skórę, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek. Przy dalszym rozwoju może być ona również stosowana do podawania leków w celu zwalczenia chorób skóry, takich jak egzema.

Materiał to polimer bazujący na krzemie. Może on być stosowany na skórę w postaci cienkiej powłoki, która naśladuje właściwości mechaniczne i sprężyste młoej skóry. W badaniach z udziałem ludzi naukowcy odkryli, że materiał był w stanie zmniejszyć worki pod oczami oraz zwiększyć nawilżenie skóry. Tego typu „druga skóra” może być stosowana także do ochrony przeciw światłu ultrafioletowemu. Daniel Anderson mówi:

Ta niewidzialna warstwa może stanowić barierę, zapewniać poprawę kosmetyczną oraz potencjalnie dostarczać miejscowo lek do leczonego obszaru. Te trzy rzeczy razem naprawdę sprawiają, że jest ona idealna do stosowania u ludzi.

Podczas poszukiwaniu tego jedynego materiału, naukowcy utworzyli bazę zawierającą ponad 100 możliwych polimerów, które zawierały strukturę chemiczną zwaną siloksanem. Jest to łańcuch naprzemiennie położonych atomów krzemu i tlenu. Następnie materiały były testowane i w ten sposób został znaleziony ten jeden, najbardziej odpowiedni.

Początkowo zespół skupi się na wykorzystaniu skóry do medycyny. Celem jest leczenie różnych chorób, takich jak zapalenie skóry. Gdy uda się to osiągnąć, wtedy zespół zastanowi się nad innymi zastosowaniami.

Źródło: https://www.sciencedaily.com