Reklama
aplikuj.pl

Materiał wykonany z pajęczej sieci stanowi alternatywę dla plastiku

Aby stworzyć eksperymentalny nowy materiał, naukowcy z Finlandii rozpoczęli od zwykłej pulpy brzozowej. Następnie została ona rozbity na nanowłókna celulozowe, które zostały następnie wyrównane. Później zmieszano je z pajęczym jedwabiem, tworząc miękką matrycę rozpraszającą energię, na której badacze ułożyli i połączyli wyrównane nanowłókna. 

Po tym, jak wszystkie elementy zostały połączone, autorzy eksperymentu zauważyli, że powstały materiał „przewyższa większość współczesnych materiałów syntetycznych i naturalnych”, jest odporny na nieodwracalne odkształcenia, a jednocześnie rozciąga się bez łamania. I chociaż niektóre rodzaje tworzyw sztucznych wykazują podobne zestawy cech (które zazwyczaj wzajemnie się wykluczają) fiński materiał jest całkowicie biodegradowalny i nie zawiera ropy naftowej.

Czytaj też: Ten przerażający australijski pająk schwytał małego oposa

Oczywiście należy zaznaczyć, że pajęczy jedwab nie jest substancją, którą można tanio wyprodukować w przemysłowych ilościach.  Mając to na uwadze, twórcy nowego materiały wykorzystali bakterie ze zmodyfikowanym DNA. Jak przyznał Markus Linder zaangażowany w eksperyment, jego autorzy znają strukturę DNA pajęczej sieci, dlatego mogli ją skopiować i wykorzystać do produkcji cząsteczek „jedwabiu”, które są chemicznie podobne do tych znalezionych w sieciach. Uzyskany materiał może być wykorzystany do produkcji implantów, tkanin, czy przedmiotów odpornych na uderzenia.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Huragany powodują ewolucję bardziej agresywnych pająków