WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten przerażający australijski pająk schwytał małego oposa

Mieszkanka Południowej Tasmanii udostępniła zdjęcia makabrycznego posiłku spożywanego przez pewnego pająka. Członkowie grupy na Facebooku zidentyfikowali pajęczaka jako przedstawiciela spachaczowatych. Te duże, długonogie pająki żyją w całej Australii. Na zdjęciu myśliwy wisi głową w dół i chwyta zdobycz za szyję. Martwy torbacz – który według komentatorów wydaje się być przedstawicielem drzewnicowatych – zwisa bezwładnie. 

Zwierzę powszechnie znane jako opos w Ameryce Północnej może urosnąć do rozmiarów kota. Ale oposy pigmejskie (Cercartetus lepidus) to najmniejsze oposy na świecie, o długości od 5 do 7 centymetrów i ważące około 7 gramów. Średnio rozpiętość nóg tego pająka może dochodzić do 15 cm, podczas gdy ich ciała mierzą około 2 cm.

Czytaj też: Opracowano nowe czujniki inspirowane pająkami

Pająki z rodziny spachaczowaytch są drapieżnikami polującymi z zasadzki i używają swoich potężnych kłów, by aplikować jad. Uważa się, że pająki wysysają płyny ze swojej zdobyczy. Tak naprawdę jednak wymiotują płynami trawiennymi na swoje ofiary, a następnie wysysają rozpuszczone składniki odżywcze. Zazwyczaj do ofiar spachaczowatych należą owady, ale czasem w menu pojawiają się również niewielkie ssaki. Znanych jest również wiele gatunków pająków, które spożywają nietoperze.

[Źródło: livescience.com; grafika: Justine Latton]

Czytaj też: Pająk zamiast jadu używa swego rodzaju procy