Mieszkanka Południowej Tasmanii udostępniła zdjęcia makabrycznego posiłku spożywanego przez pewnego pająka. Członkowie grupy na Facebooku zidentyfikowali pajęczaka jako przedstawiciela spachaczowatych. Te duże, długonogie pająki żyją w całej Australii. Na zdjęciu myśliwy wisi głową w dół i chwyta zdobycz za szyję. Martwy torbacz – który według komentatorów wydaje się być przedstawicielem drzewnicowatych – zwisa bezwładnie. 

Zwierzę powszechnie znane jako opos w Ameryce Północnej może urosnąć do rozmiarów kota. Ale oposy pigmejskie (Cercartetus lepidus) to najmniejsze oposy na świecie, o długości od 5 do 7 centymetrów i ważące około 7 gramów. Średnio rozpiętość nóg tego pająka może dochodzić do 15 cm, podczas gdy ich ciała mierzą około 2 cm.

Czytaj też: Opracowano nowe czujniki inspirowane pająkami

Pająki z rodziny spachaczowaytch są drapieżnikami polującymi z zasadzki i używają swoich potężnych kłów, by aplikować jad. Uważa się, że pająki wysysają płyny ze swojej zdobyczy. Tak naprawdę jednak wymiotują płynami trawiennymi na swoje ofiary, a następnie wysysają rozpuszczone składniki odżywcze. Zazwyczaj do ofiar spachaczowatych należą owady, ale czasem w menu pojawiają się również niewielkie ssaki. Znanych jest również wiele gatunków pająków, które spożywają nietoperze.

[Źródło: livescience.com; grafika: Justine Latton]

Czytaj też: Pająk zamiast jadu używa swego rodzaju procy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!