WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Co powiecie na meble stworzone z grzybów

Niedawno odbyła się konferencja Biofabricate, na której eksperci z całego świata omawiali przyszłe zastosowania biotechnologii. W jej trakcie został zaprezentowany rewolucyjny pomysł na nowe zastosowanie dla grzybów. Jest nim produkcja mebli.

Grzyby w swoim naturalnym środowisku są raczej gumowe, przez co średnio nadają się do wykorzystania w mieszkaniu. Jednakże firma bioMason wraz z Ecovative wykorzystały materiał, mający wiele wspólnego z grzybem, do stworzenia nóg od krzeseł i stołu. Produkty są tak samo wytrzymałe jak ich tradycyjne odpowiedniki. W produkcji zostaje wykorzystana tylko grzybnia, gdzie znajduje się wiele odgałęzień włókien. Dzięki jej naturalnej zdolności do przylegania do innych rzeczy wykorzystano ją jako środek wiążący inne włókna materiałów takich jak drewno czy łodygi. Firmy mówią, że zazwyczaj obce materiały są usuwane pod koniec tworzenia produktu. Wskazuje on jednak, że organizmy są najpiękniejszą częścią dlatego warto je zostawić.

mushroom4-720x720

Firmy opracowały taką metodę, która pozwala im na rozwinięcie zastosowania grzybów nie tylko w meblach ale także w cegłach czy różnego rodzaju płytkach. Aktualnie meble sprzedawane są za pośrednictwem sklepu. Jeśli jesteście nimi zainteresowanie to zapraszam na ich stronę.

Źródło: digitaltrends.com