Nowy sztuczny staw z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji oferuje osobom po amputacjach przedramienia wiele udogodnień. Zapewnia przede wszystkim mobilność nadgarstka, bez której życie byłoby niezwykle utrudnione.
Wysoki poziom mobilności nadgarstka umożliwia płynne wykonywanie wielu codziennych czynności – używania śrubokrętu, otwierania drzwi, przewracania stron w książce. Obecna protetyka oferuje ograniczone rozwiązania do obsługi tych złożonych manewrów. Jak stwierdził M. Catalan, do tej pory „osoba po amputacji przedramienia mogła używać zmotoryzowanego rotatora nadgarstka kontrolowanego przez sygnały elektryczne emitowane z pozostałych mięśni”.
Nowy system wykorzystuje proces zwany osseointegracją. Osseointergracja jest procesem łączenia żywej kości i sztucznych implantów. Szwedzki system, opracowany przez firmę Integrum AB, łączy się z dwiema kośćmi w przedramieniu – kością łokciową i promieniową. Te dwie są kluczowe dla ruchu nadgarstka. Gdy nadgarstek się obraca, kość promieniowa przesuwa się nad łokciową. Wiele osób po amputacji nadal zachowuje wystarczającą muskulaturę, aby wykonać ten ruch, ale tradycyjna protetyka zazwyczaj nie jest w stanie tego wykorzystać.
W nowym systemie są dwa implanty. Każdy z nich jest połączony z kością łokciową i promieniową. Następnie trzeci, sztuczny staw podobny do nadgarstka działa jako połączenie między implantem kości łokciowej, promieniowej i mechaniczną dłonią na końcu układu. Chociaż badacze stwierdzili, że oferują całkowitą swobodę ruchów kości łokciowych i promieniowych, pacjenci zauważyli dyskomfort. Jak się okazało, ta pełna swoboda poruszania się nie była konieczna. Najważniejszy był osiowy lub kolisty ruch kości łokciowych i promieniowych.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Chalmers University]
Czytaj też: Ta technologia pozwala sparaliżowanym kontrolować tablet przy pomocy myśli