Reklama

Ta technologia pozwala sparaliżowanym kontrolować tablet przy pomocy myśli

W ostatnich latach interfejs mózg-komputer (BCI) opracowany przez konsorcjum BrainGate pozwolił ludziom kontrolować ramię robota używając tylko swoich myśli. Teraz grupa sparaliżowanych ochotników wykorzystała tę technologię do wykonywania różnych zadań na tablecie. 

Sercem systemu BrainGate jest chip krzemowy, który wszczepia się do kory mózgowej użytkownika. Wykorzystując 100 zintegrowanych elektrod, chip ten wykrywa aktywność elektryczną poszczególnych komórek nerwowych. Te sygnały elektryczne są wysyłane do komputera, który wykorzystuje wcześniej “wyszkolone” algorytmy do identyfikowania określonych wzorców aktywności związanych z myślami o wykonywaniu określonych zadań. Następnie komputer wysyła polecenia do urządzenia.

Niedawno BrainGate BCI został wszczepiony trzem badanym osobom, u których paraliż był całkowity bądź częściowy. Ich zdekodowane sygnały neuronowe wysyłano do interfejsu skonfigurowanego tak, aby działał jak mysz bezprzewodowa. Ten z kolei przekazywał polecenia do niezmodyfikowanego tabletu Google Nexus 9. Korzystając z tej konfiguracji, uczestnicy mogli wykonywać takie czynności, jak zakupy internetowe, wyszukiwanie filmów w serwisie YouTube, przeglądanie wiadomości, utworów muzycznych w serwisie streamingowym, a także redagowanie e-maili.Wszystko to przy pomocy myśli. Jedna kobieta zagrała nawet na cyfrowym interfejsie fortepianowym część Ody do radości autorstwa Beethovena.

Jeśli chodzi o rzeczywistą wydajność, uczestnikom udało się dokonać do 22 wyborów typ “wskaż i kliknij” na minutę za pośrednictwem różnych aplikacji. Byli też w stanie wpisać do 30 znaków na minutę w standardowym interfejsie tekstowym. Wszystkie trzy osoby uznały system za przyjemny i łatwy w użyciu.

[Źródło: newatlas.com; grafika: BrainGate Collaboration]

Czytaj też: Nowa metoda leczenia paraliżu przywraca zdolność chodzenia w rekordowym czasie