Reklama

MediaTek z rosnącymi przychodami. To efekt działań USA?

geekbench MediaTek MT6893

MediaTek zanotował drugi najlepszy w historii wynik pod względem miesięcznych przychodów. Tajwańska firma może zyskiwać na decyzjach USA.

MediaTek rozbija bank

Azjatyckie media donoszą, że w styczniu 2021 roku MediaTek zanotował wzrost przychodów rok do roku o 78,3%, które wyniosły ok 1,26 mld dolarów. Firma przewiduje, że kwartalny wzrost przychodów wyniesie ok 8% i zatrzyma się w przedziale 3,44 – 3,71 mld dolarów.

To tylko część bardzo dobrego okresu firmy. W 2020 roku przychody MediaTeka wyniosły 11,5 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 30,8%.

Czytaj też: T-Mobile światłowód za darmo do końca roku

MediaTek zyskuje na łączności 5G i problemach konkurencji

Jako przyczynę wzrostu przychodów MediaTeka wskazywany jest wzrost popularności smartfonów działających w sieci 5G. Ale firma dużo zarabia również na sprzedaży modeli z LTE oraz Chromebooków, gdzie też trafiają układy MediaTeka.

Czytaj też: Ustawa o KSC nadal wyjaśniana. Tym razem minister Zagórski

Korzystny wpływ na firmę mogą też mieć… działania Stanów Zjednoczonych. Amerykańska administracja w zasadzie wepchnęła Huaweia na MediaTeka. Chiński gigant, chcąc nadal produkować smartfony, musiał zwrócić się do w zasadzie jedynego dużej twórcy układów mobilnych, który mu pozostał. Tym samym zarobki zamiast płynąć do Qualcommu lub pośrednio przez TSMC (poprzez wykorzystanie amerykańskiej technologii) trafiają do tajwańskiego MediaTeka.