Reklama
aplikuj.pl

Nieruchomości w metaverse rozchodzą się niczym świeże bułeczki. Transakcje są liczone w milionach dolarów

Transakcje na rynku nieruchomości w metaverse przekroczyły 500 milionów dolarów w 2021 roku. Prawdziwy boom nastąpił po tym, jak Facebook ogłosił zmianę nazwy na Meta i poinformował o planach tworzenia wirtualnego świata.

Co ciekawe, to nie giganci odpowiadali za większość tych transakcji, ale mniejsze firmy, takie jak Decentraland, Sandbox, Cryptovoxels i Somnium. Sandbox była związana z około 75% sprzedanych nieruchomości, natomiast na drugim miejscu znalazła się Decentraland. Ceny tych nieruchomości cały czas rosną – wystarczy wspomnieć, że w ostatnich miesiącach podskoczyły one o nawet 500 procent.

Czytaj też: Krowy też będą mieć swoje Metawersum. Dzięki wirtualnej rzeczywistości dadzą więcej mleka

Wspomniana Sandbox dominuje na rynku nieruchomości w metaverse. Posiada ona bowiem 62% dostępnych gruntów na czterech platformach i wirtualny pokój dla 166 464 działek o powierzchni 96 metrów kwadratowych. Z kolei Decentraland posiada 90 600 działek o powierzchni 16 metrów kwadratowych. W pierwszym przypadku cena wynosiła 12 700 dolarów za działkę, a w drugim – 14 440.

Transakcje na rynku nieruchomości w metaverse przekroczyły w ubiegłym roku 500 mln dolarów

Firmy zajmujące się wirtualnymi nieruchomościami zazwyczaj są powiązane z rynkiem kryptowalut oraz technologii blockchain i NFT. Po co w ogóle kupować takie działki? W przyszłości mogłyby one być wykorzystywane do organizacji wirtualnych wydarzeń w metaverse. Wydaje się to dość niedorzeczne, ponieważ mówimy o wirtualnym świecie, a nie faktycznych nieruchomościach. Nie zmienia to faktu, iż popularność tego typu inwestycji wzrasta, a wille sprzedawane przez Republic Realm i znane jako Fantasy Islands, które początkowo kosztowały około 15 tysięcy dolarów, teraz warte są 6-7 razy więcej.

Czytaj też: Instagram i Facebook maszynkami pieniędzmi? Prace Meta nad NFT ruszyły

Taki wzrostowy trend ma się utrzymać przez wiele lat. Eksperci oczekują, że w 2022 roku sprzedaż podwoi się i przekroczy miliard dolarów. Z kolei w 2028 nadal ma być mowa o wzrostach – tym razem w tempie 31 procent rocznie.