Reklama
aplikuj.pl

Meteoryty pomogą wyjaśnić, czy na Marsie istnieje życie

Na łamach czasopisma Science Advances pojawił się artykuł związany z występowaniem życia na Marsie obecnie bądź w przeszłości. Aby to sprawdzić, naukowcy wykorzystują meteoryty znalezione na Ziemi.

Jest niemal pewne, że przed miliardami lat na powierzchni Czerwonej Planety występowały oceany zawierające wodę. Badacze nie są jednak przekonani co do czynników umożliwiających utrzymanie tam odpowiednich temperatur – wszak Mars znajduje się dalej od Słońca niż nasza planeta.

Najbardziej sensownym wytłumaczeniem jest obecność atmosfery zawierającej stosunkowo duże ilości dwutlenku węgla. Tym samym utrzymanie ciepła na Marsie byłoby łatwiejsze niż obecnie, kiedy to tamtejsza atmosfera w zasadzie nie istnieje.

Jako że na Czerwonej Planecie nie wylądowali jeszcze ludzie, to naukowcy muszą korzystać z innych sposobów, aby prowadzić swoje badania. Skupiają się m.in. na analizie meteorytów, które spadły na Ziemię miliony lat temu. Jednym z powstałych w ten sposób kraterów jest Ries. Próbki znajdujące się na jego terenie powinny przypominać te, które zbierze łazik Mars 2020 w niedalekiej przyszłości.

Teraz badaczy zastanawia fakt, w jaki sposób na Marsie utrzymywała się gruba atmosfera. Sądzą, że kluczowe w tej kwestii może być pH – na jego podstawie da się bowiem oszacować ilość dwutlenku węgla, który występował na Czerwonej Planecie.