Naukowcy z Uniwersytetu Freie opracowali metodę głębokiego uczenia się, która zapewnia całkowicie nowe rozwiązanie problemu próbkowania w fizyce statystycznej. Polega on na tym, że ważnych właściwości materiałów i cząsteczek praktycznie nie można obliczyć poprzez symulowanie ruchu atomów w komputerze.
Metoda SI opracowana przez naukowców to całkowicie nowe podejście do tego problemu. Zamiast symulować ruch cząsteczek małymi krokami, można znaleźć struktury o wysokim prawdopodobieństwie i zestawić je ze znacznie większą liczbą struktur o małym prawdopodobieństwie. Po czymś takim obliczenia nie wymagają zbyt dużej mocy obliczeniowej.
Czytaj też: Erupcja wulkanu miała korzystny wpływ na ocean
Jeśli tego nie rozumiecie, to naukowcy podali prostszy przykład. Wyobraźcie sobie, że chcecie znaleźć kroplę atramentu w wannie wypełnionej wodą. Kropla rozpływa się i miesza z wodą. Jeśli chcemy znaleźć jego cząsteczki to losowe wybieranie cząsteczek z wody było by bardzo nieefektywne. Znacznie lepiej jest nauczyć SI przepływu wody, który rozprowadza atrament w wodzie. Można wtedy odwrócić cały proces i znacznie szybciej znaleźć wszystkie cząsteczki.
Czytaj też: Starożytny zwój znad Morza Martwego ujawnia tajemnice dotyczące produkcji papieru
Źródło: Phys