Starożytny zwój znad Morza Martwego ujawnia tajemnice dotyczące produkcji papieru

Starożytny zwój znad Morza Martwego ujawnia tajemnice dotyczące produkcji papieru

Starożytne hebrajskie teksty znane jako zwoje znad Morza Martwego, odkryte po raz pierwszy w 1947 roku przez Beduinów, są jednymi z najlepiej zachowanych materiałów pisanych, jakie kiedykolwiek znaleziono. Nowe badanie wyjaśnia unikalną starożytną technologię tworzenia pergaminów i zapewnia potencjalnie nowy wgląd w metody lepszego zachowania tych cennych dokumentów historycznych.

Badanie koncentrowało się w szczególności na jednym zwoju, znanym jako Zwój Świątynny. Zwoje były na ogół umieszczane w słoikach i zostały ukryte w 11 jaskiniach na stromych zboczach na północ od Morza Martwego. Aby chronić swoje religijne i kulturowe dziedzictwo przed najeźdźcami, członkowie sekty zwanej Esseńczykami ukrywali cenne dokumenty w jaskiniach, często zakopanych pod warstwami gruzu.

Czytaj też: Nurkowie znaleźli świątynie i skarby w zatopionym starożytnym mieście

Zwój Świątynny ma prawie 8 metrów długości i grubość zaledwie 1/10 milimetra. Jego powierzchnia jest również zaskakująco czysta i biała. Naukowcy odkryli, że pergamin został przetworzony w niecodzienny sposób, przy użyciu mieszaniny soli znalezionych w odparowaniach. Jego skład różnił się jednak od typowego składu znalezionego w innych pergaminach. Pierwiastki odkryte w czasie analiz obejmowały siarkę, sód i wapń w różnych proporcjach, rozłożone na powierzchni pergaminu.

Pergamin powstał ze skór zwierzęcych, z których usunięto resztki włosów i tłuszczów poprzez zanurzenie ich w roztworze lub za sprawą mechanicznego zdarcia. Po wysuszeniu powierzchnia była dalej przygotowywana przez pocieranie solami, jak najwyraźniej miało to miejsce w przypadku Zwoju Świątynnego.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Starożytni Rzymianie używali stopionego żelaza do naprawy ulic